Oznamovanie 
protispoločenskej činnosti 

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti a základné informácie k podávaniu oznámení protispoločenskej činnosti a k vnútornému systému ich preverovania v rámci BCS 

Právny rámec

Cieľom BCS je prispievať k transparentnej a etickej kultúre na pracovisku tak, aby zamestnanci a spolupracovníci BCS mali možnosť bezpečne, s dôverou a bez obáv z postihu oznámiť akúkoľvek nekalú praktiku, s ktorou sa stretnú pri výkone svojej práce.

Za týmto účelom bola prijatá smernica o oznamovaní protispoločenskej činnosti, ktorá predstavuje vnútroorganizačný predpis BCS upravujúci postup BCS pri vybavovaní oznámení protispoločenskej činnosti, a ktorá vychádza z právneho rámca zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon“) podrobne upravujúceho oznamovanie protispoločenskej činnosti.

Základné pojmy pri oznamovaní protispoločenskej činnosti

  • protispoločenská činnosť, ktorou sa rozumie kriminalita (ako konanie, ktoré je trestným činom) alebo iná protispoločenská činnosť (konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ako aj konanie, ktoré z iných dôvodov pôsobí negatívne na spoločnosť – napr. nadmerné používanie alkoholických nápojov, agresívne správanie, rôzne druhy patologickej závislosti – drogy, hracie automaty a pod.);
  • oznámenie, ktorým sa rozumie uvedenie skutočností, o ktorých sa osoba dozvedela v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom (pracovný pomer, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, štátnozamestnanecký pomer alebo služobný pomer) alebo iným obdobným vzťahom (napríklad činnosť osoby vykonávajúcej funkciu člena orgánu právnickej osoby, činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, výkon práv a povinností vyplývajúcich zo zmluvy, ktorej predmetom je dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác alebo poskytnutie služby, odborná prax, absolventská prax, aktivačná činnosť, dobrovoľnícka činnosť a pod.) a ktoré sa týka protispoločenskej činnosti;
  • oznamovateľ, ktorým sa rozumie fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie, a to buď orgánu príslušnému na prijatie oznámenia (Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, prokuratúra alebo iný správny orgán príslušný na konanie o správnom delikte, ktorý je závažnou protispoločenskou činnosťou v zmysle Zákona alebo príslušná inštitúcia, orgán, úrad alebo agentúra Európskej únie), alebo zamestnávateľovi, ktorým je osoba, ktorá zamestnáva najmenej jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu.

Oznámenie

Oznámenie musí byť čitateľné, zrozumiteľné a musí byť z neho zrejmé, na akú protispoločenskú činnosť poukazuje. BCS je v tejto súvislosti oprávnené spracúvať osobné údaje oznamovateľa v rozsahu potrebnom na plnenie jeho úloh pri vybavení podania.

Za oznámenie sa považuje aj anonymné oznámenie, tzn. také, v ktorom nie je uvedené meno, priezvisko a adresa pobytu osoby, ktorá ho podáva.

V prípade BCS Oznamovateľ môže podať oznámenie:

  1. písomne na adresu sídla BCS, pričom na obálku je potrebné uviesť „Ochrana oznamovateľov“, aby oznámenie mohlo byť odovzdané na vybavenie priamo zodpovednej osobe,
  2. ústne do zápisnice zodpovednej osobe,
  3. e-mailom na adresu: [email protected], ktorá je dostupná nepretržite a prístupná len zodpovednej osobe.

Vyššie uvedená e-mailová adresa neslúži na podávanie sťažností, petícii, oznámení podľa osobitných predpisov (napr. podľa zákona č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov, zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov a pod.), ani na priame podávanie trestných oznámení, ktoré patria do  kompetencie orgánov činných v trestnom konaní (polícia, prokuratúra).

Ako bolo uvedené vyššie, oznámenie o protispoločenskej činnosti je možné podať tiež prostredníctvom iných orgánov, napr.:

  • Úradu na ochranu oznamovateľov, poštou/osobne na adrese Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava alebo elektronicky prostredníctvom https://formular.oznamovatelia.sk/form/mail,
  • orgánov činných v trestnom konaní v prípade trestných činov (polícia, prokuratúra),
  • verejného ochrancu práv v prípade nečinnosti štátnych úradov a prieťahov v konaní,
  • Slovenského národného strediska pre ľudské práva, Inšpektorátu práce v prípade zlého pracovného prostredia a zaobchádzania so zamestnancom,
  • hlavného kontrolóra obce/vyššieho územného celku pre podnety, ktoré sa týkajú zistení o nezákonnom, nehospodárnom nakladaní s majetkom obce/vyššieho územného celku alebo nedodržiavaní právnych predpisov zástupcami samosprávy. 

Zodpovedná osoba, zamestnávateľ, zamestnanci a spolupracujúce osoby sú povinní pri preverovaní oznámenia zachovávať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa, toho, proti komu oznámenie smeruje a o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri prijímaní a preverovaní oznámenia. Zodpovedná osoba vždy kontaktuje oznamovateľa tak, aby nedošlo k prezradeniu jeho identity (e-mailom, osobne alebo telefonicky). Na poskytnutie informácie o totožnosti oznamovateľa je potrebný jeho písomný súhlas.  

Postup pri preverovaní oznámenia

Oznámenie preveruje zodpovedná osoba, ktorá vykonáva svoje úlohy nezávisle a nestranne a je viazaná len pokynmi riaditeľa BCS.

Zodpovedná osoba bezodkladne zaeviduje oznámenie, oddelene od evidencie ostatných písomností, a najneskôr do 7 dní potvrdí oznamovateľovi prijatie oznámenia a špecifikuje spôsob, akým oznámenie prijala.

Zodpovedná osoba je povinná preveriť každé oznámenie do 90 dní odo dňa potvrdenia jeho prijatia; ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 dní od uplynutia siedmich dní od prijatia oznámenia.

V prípade potreby doplnenia alebo spresnenia oznámenia zodpovedná osoba bezodkladne vyzve oznamovateľa, aby oznámenie v primeranej lehote doplnil alebo spresnil.

Oznámenie nesmie preverovať osoba:

  1. proti ktorej oznámenie smeruje, ani osoba v jej riadiacej pôsobnosti,
  2. ktorá sa zúčastnila na činnosti, ktorá je predmetom oznámenia,
  3. o ktorej nepredpojatosti možno mať dôvodné pochybnosti vzhľadom na jej vzťah k oznamovateľovi alebo k predmetu oznámenia.

Pokiaľ oznámenie smeruje voči konkrétnemu zamestnancovi BCS, zodpovedná osoba bez zbytočného odkladu oboznámi označeného zamestnanca s obsahom oznámenia a umožní sa mu k nemu vyjadriť a doložiť dokumenty alebo informácie potrebné na preverenie veci.

Pred vyhotovením záznamu o výsledku preverenia oznámenia umožní zodpovedná osoba oznamovateľovi vyjadriť sa k zisteným záverom.

O preverení oznámenia vyhotoví zodpovedná osoba zápisnicu.

Ak sa preverovaním preukázalo oznámenie ako opodstatnené, zodpovedná osoba v zápisnici navrhne: i) opatrenia na nápravu, ii) organizačný útvar, ktorý má opatrenia vykonať a iii) lehoty na nápravu. Po uplynutí navrhovanej lehoty zodpovedná osoba požiada o vypracovanie správy o prijatých opatreniach príslušný organizačný útvar. Dotknuté organizačné útvary poskytnú zodpovednej osobe pri navrhovaní opatrení na nápravu potrebnú súčinnosť.

Ak je výsledkom preverenia oznámenia postúpenie veci na vybavenie podľa Trestného poriadku alebo osobitných predpisov, zodpovedná osoba je povinná o tejto skutočnosti vopred informovať oznamovateľa. To však neplatí, ak by informovaním oznamovateľa mohlo byť zmarené prešetrenie oznámenia. Zodpovedná osoba je povinná vyžiadať si výsledok vybavenia v rozsahu, ktorý umožňuje osobitný predpis a do 10 dní od doručenia tohto výsledku s ním oboznámiť oznamovateľa.

Poskytnutie ochrany v rámci trestného konania

Žiadosť o poskytnutie ochrany pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom, môže podať oznamovateľ zároveň s oznámením alebo počas trestného konania; žiadosť sa podáva prokurátorovi písomne alebo ústne do zápisnice. Ak sa žiadosť o poskytnutie ochrany podá inému orgánu verejnej moci, ten ju bezodkladne postúpi prokurátorovi.

Žiadosť o poskytnutie ochrany obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa, ktorý podáva žiadosť, miesto výkonu jeho práce a označenie jeho zamestnávateľa; žiadosť obsahuje aj údaje o blízkej osobe, ak je v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi ako oznamovateľ alebo je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu k zamestnávateľovi oznamovateľa a oznamovateľ žiada o ochranu aj pre túto blízku osobu.

Poskytnutie ochrany v rámci konania o správnom delikte

Žiadosť o poskytnutie ochrany pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je správnym deliktom, môže podať oznamovateľ zároveň s oznámením alebo počas konania o správnom delikte; žiadosť o poskytnutie ochrany sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice orgánu, ktorý je príslušný na konanie o správnom delikte. Ak sa žiadosť o poskytnutie ochrany podá inému orgánu verejnej moci, ten ju bezodkladne postúpi orgánu príslušnému podľa prvej vety.

Žiadosť o poskytnutie ochrany obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia a pobyt oznamovateľa, ktorý podáva žiadosť, miesto výkonu jeho práce a označenie jeho zamestnávateľa; žiadosť obsahuje aj údaje o blízkej osobe, ak je v pracovnoprávnom vzťahu k tomu istému zamestnávateľovi ako oznamovateľ alebo je v pracovnoprávnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý je závislou osobou vo vzťahu k zamestnávateľovi oznamovateľa a oznamovateľ žiada o ochranu aj pre túto blízku osobu.

Ochrana oznamovateľa pri oznamovaní závažnej protispoločenskej činnosti

Zamestnávateľ môže urobiť právny úkon alebo vydať rozhodnutie v pracovnoprávnom vzťahu (ďalej len „pracovnoprávny úkon“) voči chránenému oznamovateľovi, na ktorý tento nedal súhlas, len so súhlasom Úradu na ochranu oznamovateľov. Súhlas úradu sa nevyžaduje, ak sa pracovnoprávnym úkonom priznáva nárok alebo ak ide o pracovnoprávny úkon súvisiaci so skončením pracovnoprávneho vzťahu, ktorý je dôsledkom právnej skutočnosti, ktorá nezávisí od posúdenia zamestnávateľa.

Pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu

Ak sa oznamovateľ domnieva, že v súvislosti s oznámením bol voči nemu urobený pracovnoprávny úkon, s ktorým nesúhlasí, môže požiadať Úradu na ochranu oznamovateľov do 15 dní odo dňa, keď sa dozvedel o pracovnoprávnom úkone, o pozastavenie účinnosti tohto pracovnoprávneho úkonu.

Úrad bezodkladne pozastaví účinnosť, ak bola dodržaná lehota a ak zamestnávateľ v primeranej lehote určenej úradom nepreukáže, že pracovnoprávny úkon nemá príčinnú súvislosť s oznámením. Úrad vydá potvrdenie o pozastavení účinnosti a doručí ho zamestnávateľovi a oznamovateľovi.

Úrad oznamovateľa pri doručení potvrdenia písomne poučí o možnosti podať na súd návrh na nariadenie neodkladného opatrenia a s tým spojených následkoch podľa nasledovného odseku.

Pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu sa skončí uplynutím 30 dní od doručenia potvrdenia oznamovateľovi. Doručením návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia na súd počas tejto lehoty sa trvanie pozastavenia účinnosti pracovnoprávneho úkonu predlžuje až do nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia súdu o tomto návrhu.

Odvetné opatrenia

Nikto nesmie ohroziť odvetným opatrením alebo postihovať odvetným opatrením oznamovateľa alebo

  1. blízku osobu oznamovateľa,
  2. fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, ktorú oznamovateľ ovláda, v ktorej má účasť, v ktorej vykonáva funkciu člena orgánu právnickej osoby, alebo pre ktorú vykonáva pracovnú činnosť,
  3. fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, ktorá ovláda právnickú osobu, v ktorej má oznamovateľ účasť alebo v ktorej vykonáva funkciu člena orgánu právnickej osoby,
  4. osobu, ktorá oznamovateľovi poskytla pomoc v súvislosti s oznámením, a
  5. zodpovednú osobu alebo osobu, ktorá sa podieľa na plnení úloh zodpovednej osoby.

Odvetným opatrením je konanie alebo opomenutie konania v súvislosti s pracovnoprávnym alebo iným obdobným vzťahom oznamovateľa vyvolané oznámením alebo zverejnením informácií o protispoločenskej činnosti a ktoré oznamovateľovi alebo ktorejkoľvek z vyššie uvedených osôb spôsobilo alebo môže spôsobiť neopodstatnenú ujmu; najmä

  1. výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru,
  2. skončenie v skúšobnej dobe alebo nepredĺženie pracovného pomeru na dobu určitú,
  3. odvolanie, preradenie na nižšiu pozíciu alebo odmietnutie povýšenia,
  4. zmena pracovných povinností, miesta výkonu práce alebo zmena pracovného času,
  5. zníženie mzdy, nepriznanie odmeny alebo osobného príplatku,
  6. neposkytnutie odbornej prípravy,
  7. disciplinárne opatrenie,
  8. nátlak, zastrašovanie alebo obťažovanie,
  9. poškodzovanie dobrej povesti,
  10. odstúpenie od zmluvy o dodávke tovarov a služieb,
  11. zrušenie licencie alebo povolenia.

Podaním oznámenia o protispoločenskej činnosti BCS nie je dotknutá povinnosť oznámenia trestného činu alebo prekazenia trestného činu podľa § 340 a § 341 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.